Пошук по сайту:  
Головна сторінка
Про Комітет
Основні напрямки діяльності та послуги Комітету
Структура Комітету
Установчі документи
Нормативно-правові документи за основними напрямками діяльності Комітету
Медико-санітарна регламентація
Акредитація установ і організацій, які проводять роботи з гігієнічної регламентації небезпечних факторів
Перелік установ та організацій, які проводять роботи з гігієнічної регламентації небезпечних факторів
Установи та організації, які пройшли експертизу та отримали Свідоцтво
Державна реєстрація небезпечних факторів
Державний реєстр небезпечних факторів
Зразок написання листа
Комісія для проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи в особливо складних випадках
Міжнародна діяльність
Контакти

Новини Комітету

Міжнародний тиждень з профілактики отруєння свинцем

    

ПРЕС-АНОНС

Прес-брифінг на тему:

«Міжнародний тиждень з профілактики отруєння свинцем в Україні:

результати спільної роботи заради миру без свинцевої фарби!»

Організатори: ГО «Агенція з хімічної безпеки», ДП «Комітет з питань гігієнічного регламентування МОЗ України»

Час проведення: 27 жовтня 2021 року, з 15:00 до 16:00

Місце проведення: Український кризовий медіа-центр (УКМЦ), м. Київ, вул. Хрещатик, 2

Спікери:

  • Ірина Руденко, Генеральний директор Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності  МОЗ України;
  • Денис Павловський, Голова Громадської організації «Агенція з хімічної безпеки»;
  • Тімошина Діана, Завідувачка відділом гігієнічного регламентування та міжнародної діяльності ДП «Комітет з питань гігієнічного регламентування МОЗ України»
  • Омельченко Еліна, Завідувачка лабораторії генетичної епідеміології ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМНУ»

З 2015 р. за ініціативи Глобального альянсу з відмови від застосування свинцю у фарбах (GAELP), який спільно координують Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), проводиться щорічна глобальна кампанія – Міжнародний тиждень з профілактики отруєння свинцем, впродовж якої реалізуються кульмінаційні події щодо підвищення рівня обізнаності населення про отруєння свинцем; висвітлення зусиль країн та партнерів відносно запобігання отруєння свинцем в дитячому віці; закликів до подальших заходів щодо відмови від свинцевої фарби.

За оцінками та висновками ВООЗ, свинець входить до переліку десяти найнебезпечніших хімічних речовин у світі. Його широке застосування призвело до значного забруднення навколишнього середовища та виникнення проблем зі здоров'ям у людей. Даний метал має кумулятивну токсичну дію на мозок і нервову систему, систему крові, шлунково-кишкову та серцево-судинну системи, а також нирки. Діти особливо уразливі до нейротоксичного впливу свинцю, і навіть відносно низькі рівні експозиції можуть викликати у них серйозні, а в деяких випадках незворотні, неврологічні наслідки та розвиток розумової відсталості (зниження рівня IQ). Токсична доза свинцю для людини складає 1 – 3 г, смертельна 8 – 10 г. Серйозну загрозу життю і здоров’ю людини створює хронічна свинцева інтоксикація, оскільки навіть у низьких концентраціях цей елемент здатний накопичуватися в організмі людини та спричиняти цілу низку порушень здоров’я населення особливо в урбанізованих територіях, і, в першу чергу, у вагітних жінок і дітей. Слід відзначити, що за даними Інституту вимірювань й оцінювання показників здоров‘я (IHME), лише у 2016 р. вплив свинцю був причиною 540 000 летальних випадків й обумовив 13,9 млн років життя, скоригованих на інвалідність.

Ключовою умовою для досягнення поступового виведення з виробництва та припинення збуту фарб, що містять свинець, є створення в країнах належної нормативно-правової бази для припинення виробництва, імпорту, експорту, поширення, збуту і використання фарб, які містять свинець.

Громадська організація «Агенція з хімічної безпеки» (ГО «АХБ») спільно із ДУ «Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» (ДУ «ІГЗ ім. О.М. Марзєєва НАМН України), ДП «Комітет з питань гігієнічного регламентування МОЗ України» та Директоратом громадського здоров'я МОЗ України в рамках проекту «Modern Steps to Lead-Free Living Environment in Ukraine» за фінансової підтримки Міжнародної мережі з ліквідації забрудників (IPEN) і GEF SAICM та інформаційної підтримки ВООЗ впродовж 2020-2021 рр.. працювали над підготовкою наукового обґрунтування негативного впливу свинцю та його сполук на здоров’я вразливих груп населення (в першу чергу дітей), при їх вивільненні із свинцевих фарб побутового призначення для прийняття національного регламенту щодо обмеження вмісту свинцю у лакофарбових матеріалах.

17 лютого 2021 р. на базі ДУ «Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» відбулось засідання Комісії з гігієнічного регламентування в галузі гігієни дітей і підлітків та Комісії з гігієнічного нормування хімічних речовин в атмосферному повітрі населених місць, підсумком якого став висновок про необхідність затвердження національного Наукового обґрунтування вмісту свинцю в лакофарбових матеріалах (ЛФМ), а також обмеження вмісту сполук свинцю в ЛФМ побутового призначення до 0,009 % або 90 мг/кг, або 90 ррm в сухому залишку, який є більш безпечним для збереження здоров'я населення України та гармонізованим з відповідними стандартами ЄС та США.

Загалом після більше 10-ти років спільної діяльності Асоціації українських виробників лакофарбової продукції (АУВЛП), Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) за участі Інституту медицини праці Національної академії медичних наук України, експертів Агенції з хімічної безпеки, ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМНУ», ДП «Комітет з питань гігієнічного регламентування МОЗ України», МОЗ України та Мінекології  України, 28 квітня 2021 р. Кабінет Міністрів України затвердив Технічний регламент обмеження використання свинцю у лакофарбових матеріалах і сировинних компонентах.

07 листопада 2021 р. цей Технічний регламент набирає чинності, проте не вирішеними залишаються ще ряд питань, серед яких ключовими є:

  • забезпечення належного ринкового нагляду Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів;
  • вирішення ситуації із старим лакофарбовим покриттям та проведення ремонтних робіт;
  • дотримання на підприємствах умов санітарного законодавства;
  • інші аспекти захисту здоров’я населення  від негативного впливу свинцю.

 

Контакти для зв’язку:

Павловський Денис, тел.: +38 097 108 52 42, електронна адреса: csa_info@ukr.net

Коваль Руслан, тел.: +38 044 289 47 05, електронна адреса: info@uhrc.gov.ua

Акредитація ЗМІ на місці проведення. Вхід за службовими посвідченнями.

повернутися

 

Новини комітету

05.06.2024

Засідання Комісії з лабораторного контролю державних медико-санітарних нормативів та допустимих параметрів впливу на організм людини

відбудеться 06 червня 2024 р. о 10:00

Детальніше

25.03.2024

Засідання Комісії з встановлення державних медико-санітарних нормативів, державних медико-санітарних правил, допустимих параметрів впливу на організм людини хімічних речовин та біологічних агентів у повітрі робочої зони

відбудеться 29 березня 2024 р. о 10:00 в режимі онлайн (відеоконференція у форматі ZOOM).

Детальніше

22.03.2024

Засідання Комісії з комплексного медико-санітарного регламентування пестицидів і агрохімікатів

відбудеться  з 26 березня 2024 р. в конференц-залі Державного підприємства «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України» (м. Київ, вул. Героїв оборони, 6). 

Детальніше

Переглянути всі новини     

01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 75, кабінет 332

тел.:  +380 - 44 - 289 - 47 - 05,
факс: +380 - 44 - 289 - 36 - 43
Надіслати електронного листа

Комітет з питань гігієнічного регламентування МОЗ України. Всі права захищено.

Розробка сайту - CIET

Головна сторінкаНадіслати листа