Державна реєстрація небезпечних факторів
Використання в народному господарстві та побуті будь-якого небезпечного фактора хімічної та біологічної природи допускається лише за наявності сертифіката, що засвідчує його державну реєстрацію (ст. 9, Розділ ІІІ закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).
Згідно з ст. 21 закону України «Про охорону праці» не допускається застосування у виробництві шкідливих речовин у разі відсутності їх гігієнічної регламентації та державної реєстрації.
Державна реєстрація небезпечних факторів здійснюється відповідно Розділу ІІ «Положення про гігієнічну регламентацію та державну реєстрацію небезпечних факторів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.95р. №420.
Реєструються всі індивідуальні хімічні та біологічні речовини (сполуки), у тому числі полімери та матеріали на їх
основі, а також ті, що входять до складу сумішевої продукції, які виробляються та (або) застосовуються на території України чи ввозяться з-за кордону. Державна реєстрація небезпечних факторів є неодмінною умовою видачі дозволу на імпорт, застосування і організацію виробництва продукції, на внесення небезпечних факторів до нормативної та проектної документації, а також умовою видачі гігієнічного висновку.
Реєстрація хімічних та біологічних речовин (сполук) проводиться Комітетом за поданням міністерств, відомств, організацій, установ, підприємств незалежно від їх підпорядкування та форм власності, інших юридичних осіб, які відповідають за випуск чи імпорт конкретної речовини (сполуки).
Для державної реєстрації небезпечних факторів Заявник надає перелік документів Наказом МОЗ України від 23.03.2010 р. № 250.
Після реєстрації небезпечного фактора Комітет видає заявнику відповідний сертифікат (свідоцтво) та розроблену Карту даних небезпечного фактора; публікує інформацію про державну реєстрацію на сайті Комітету.
Для суб'єктів господарської діяльності, які не є власниками Сертифіката (свідоцтва) державної реєстрації, офіційним документом, який підтверджує факт (наявність) державної реєстрації небезпечного фактора є «Карта даних небезпечного фактора" (речовини, матеріалу); вона є обов'язковим супровідним документом для індивідуальних хімічних та біологічних речовин (сполук), в тому числі полімерів та матеріалів на їх основі, а також тих, що входять до складу сумішевої продукції, які виробляються та (або) застосовуються на території України, а також тих, що ввозяться з-за кордону. «Карта даних небезпечного фактора" (речовини, матеріалу) дійсна на термін дії державної реєстрації небезпечного фактора.
Оформлення «Карти небезпечного фактора (речовини, матеріалу)» здійснюється Комітетом за замовленням Заявників.
Оплата.
За наукову експертизу матеріалів, необхідних для державної реєстрації небезпечного фактора, заявник сплачує Комітетові суму відповідно до Порядку оплати проведення гігієнічної регламентації та державної реєстрації небезпечних факторів (затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 1995 р. N 420).
Державний реєстр небезпечних факторів хімічного і біологічного походження є державним інформаційним ресурсом, створеним з метою реалізації державної політики в управлінні системою обліку, регламентування та профілактики шкідливого впливу небезпечних факторів на організм людини та навколишнє середовище. Державний реєстр використовується: у визначенні стратегії наукових досліджень у національній системі профілактики шкідливої дії небезпечних факторів; у підготовці пропозицій щодо визначення перспективних напрямків розвитку гігієнічного регламентування; у науковій розробці нормативно-правових документів і методичних матеріалів з їх гармонізації до міжнародних вимог,в тому числі Роттердамської конвенції по процедурі попередньої обґрунтованої згоди відносно окремих небезпечних хімічних речовин та пестицидів у міжнародній торгівлі.
Станом на 01.07.2022 р. у Державному реєстрі нараховується 1973 небезпечних факторів хімічного та біологічного походження.
|